جهش شهرداری کرمان در تأمین حداکثری گل‌وگیاه مورد نیاز شهر کرمان


مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان، از جهش شهرداری کرمان جهت تأمین حداکثری گل‌وگیاه مورد نیاز شهر کرمان خبر داد.
به گزارش کرمان‌آنلاین، طی بازدید از مجموعه تولید گل‌وگیاه شهرداری کرمان، یدالله علیزاده، با اشاره به ظرفیت بالای مجموعه تولید گل‌وگیاه شهرداری کرمان گفت: در صورت ایجاد زیرساخت‌های لازم در زمینۀ تولیدات گیاهی، این مجموعه با مساحت ۱۶ هکتار، یکی از ظرفیت‌های بی‌نظیر کرمان در جنوب‌شرق کشور خواهد بود.
وی این مجموعه را شامل بخش‌هایی همچون تولیدات روباز، باغ بوتانیکی و تحقیقاتی، شاسی‌های گلخانه‌ای سرد و گرم، خزانه‌های نگهداری، خدمات فروش گل‌وگیاه و محوطه نگهداری کود حیوانی و خاک نباتی ذکر کرد و افزود: از این میزان مساحت، حدود ۱۰ هکتار مفید مورد استفاده و بهره‌برداری است که در صورت ایجاد زیرساخت‌های لازم و استفاده از شش هکتار باقی‌مانده، این مجموعه می‌تواند گل‌وگیاه مورد نیاز شهر کرمان و سایر شهرهای استان را تأمین کند.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری افزود: در حال حاضر، سالیانه حدود 5 میلیون انواع نهال فصلی طی دو دوره کشت، 450 هزار انواع مختلف درختچه و 15 هزار انواع مختلف درخت در این مجموعه تولید و پس از طی دوره رشد، جهت کاشت در فضای سبز شهری، در اختیار مناطق پنج‌گانه شهر قرار می‌گیرد.
علیزاده یادآور شد: در مجموع با تلاش نیروهای این سازمان، حدود ۸۰ درصد نیاز سالیانه شهر به گل‌وگیاه از این طریق تأمین می‌شود که براساس برنامه‌ریزی‌ها، پیش‎بینی می‌شود در سال آینده، میزان تولیدات ضمن تنوع در تمام گونه‌های گیاهی، با افزایش چندبرابری در تعداد همراه باشد.
وی افزود: از این طریق با کاهش خرید گل‌وگیاه خارج از سیستم شهرداری، صرفه‌جویی ریالی قابل ملاحظه‎ای خواهد شد.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همچنین با تأکید بر اینکه برای تأمین آب مجموعه گل‌وگیاه شهرداری کرمان اقدامات مؤثری انجام شده است، گفت: با جابه‌جایی چاه آب، آب مورد نیاز مجموعه تأمین شده است.
علیزاده همچنین از ساخت استخر ذخیرۀ آب با متراژ 720 مترمکعب در مجموعۀ تولید گل‌وگیاه شهرداری خبر داد و افزود: با امکانات فراهم‌شده درجهت تأمین آب، تولیدات این مجموعه چندین برابر می‌شود.
وی از کاشت گونه‌های دیگر و ایجاد تنوع در کاشت گل خبر داد و گفت: این اقدام در دستور کار قرار دارد؛ بنابراین، گونه‌های در نظر گرفته شده از لحاظ سازگاری با آب‌‌وهوای کرمان بررسی و سپس در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری، به وجود «باغ بوتانیکی» در این مجموعه اشاره و خاطرنشان کرد: این باغ یک‌چهارم از مجموعۀ تولید را دربر می‌گیرد و گونه‌های گیاهی تهیه‌شده از لحاظ سازگاری با آب‌وهوای کرمان در آن سنجیده می‌شوند.
علیزاده افزود: به گیاهان خریداری‌شده، ابتدا استراحت داده می‌شود و بعد از بررسی و تحقیق، در صورت تطابق با شرایط آب‌وهوایی کرمان، جهت کاشت در کمیته فنی مطرح می‌شوند.
وی ادامه داد: بعد از طی این مراحل درخصوص کاشت و خروج گل‌ها از گلخانه و کشت در سطح شهر، درخصوص این گونه‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.
در ادامه، معاون فنی فضای سبز سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری، از وجود چهار شاسی گرم در این مجموعه برای گل‌های آپارتمانی خبر داد و افزود: گل‌های آپارتمانی بر حسب نیاز برای فرهنگسراها و سایر دوایر شهرداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مهدی زنگی‌آبادی افزود: از مجموع چهار شاسی، دو شاسی برای نگهداری گل‌های پایه در نظر گرفته شده که بیشتر برای قلمه‌زدن و تکثیر استفاده می‌شود.
وی به افزایش قیمت گل نسبت‌ به سال‌های قبل اشاره کرد و گفت: تا حد ممکن سعی می‌کنیم به‌صورت خودکفا گل‌های سازگارتر با آب‌وهوای کرمان را در این مجموعه، تولید کنیم.
زنگی‌آبادی، از وجود ۴۲ شاسی سرد در مجموعۀ گل‌وگیاه شهرداری کرمان خبر داد و افزود: چهار شاسی دیگر نیز در حال آماده‌سازی است.
وی مساحت هر کدام از شاسی‌های در دست ساخت را ۲۵۰ مترمربع دانست و گفت: برای ساخت این تعداد شاسی، خاک‌برداری و کانال حفر شده و عملیات آن  ۴۰ درصد پیشرفت داشته است.
معاون فنی فضای سبز سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان افزود: تا یک ماه آینده چهار شاسی به مساحت 1000 مترمربع به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی با بیان اینکه بعضی از گونه‌های گیاهی خریداری‌شده ممکن است به‌دلیل عدم تطابق با آب‌وهوای کرمان  قابل تکثیر نباشد، گفت: بنابراین، تمام گل‌ها و گیاهان مورد نیاز برای عید نوروز در 15 شاسی متوقف شده و پس از طی دوره سازگاری به لحاظ تطابق آب‌وهوایی، تحت نظر قرار می‌گیرد و پس از آن جهت کشت به شهر منتقل می‌شود.
زنگی‌آبادی افزود: چون اغلب نهال‌های گل از جاهای گرم‌تر وارد کرمان می‌شود، باید کم‌کم با آب‌وهوا سازگار و سپس کشت شوند.
وی ادامه داد: به غیر از ۱۵ شاسی کشت‌نشده، مابقی ۲۷ شاسی سرد به دو قسمت تقسیم می‌شوند که قسمت اول شامل شاسی‌های کشت‌شده برای سال‌جاری و قسمت‌ دوم شامل گل‌هایی است که سال گذشته ریشه داده و به داخل خزانه منتقل شده‌ است.
زنگی‌آبادی با بیان اینکه در یک مترمربعِ هر شاسی سرد، حدود ۴۰۰ قلمه کاشته شده است، گفت: با تلاش متخصصان و نیروهای با تجربۀ سازمان، با حداقل تلفات، تمام قلمه‌ها 100 درصد نتیجه داده و امسال دوران ریشه‌دهی خود را پشت سر می‌گذارند.
وی افزود: سه هکتار از بخش انتهای مجموعۀ گل‌وگیاه را مربوط به بارهای درختی شهرداری‌های مناطق پنج‌گانه شهر کرمان است.
زنگی‌آبادی ادامه داد: در سال‌جاری برای تهیۀ گل‌های با کیفیت، خرید به‌صورت متمرکز انجام می‌شود.
معاون فنی فضای سبز سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همچنین از تولید  ۳۰۰  هزار نهال «شب‌بو» در مجموعۀ تولید خبر داد.
وی با بیان اینکه تولیدات قلمه‌ای، اغلب درخت و درختچه است که برای مشاهدۀ نتیجه باید تا ریشه‌دهی کامل به آن زمان داده شود، گفت: این اقدام به این منظور است تا گیاه قابلیت انتقال به سطح را داشته باشد.
زنگی‌آبادی یادآور شد: این پروسه زمان‌بر است، اما با توجه به قیمت بالای گل، تولید گل به‌صرفه است و برای رسیدن به این هدف موفق بوده‌ایم.
لازم به ذکر است؛ به گفتۀ مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری  شهردرای کرمان، با توجه به سازگاری گل‌وگیاه تولیدی با شرایط آب‌وهوایی کرمان و به‌صرفه‌بودن، شهرداری‎های مناطق پنج‌گانه شهر کرمان ترجیح می‌دهند گل‌وگیاه مورد نیاز خود را از مجموعۀ تولیدات گل‌وگیاه این سازمان تأمین کنند.
در این زمینه نیز بنا به درخواست یکی از مناطق شهری، با موافقت معاونت خدمات شهری و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، حدود ۱۳۰۰مترمربع فضای تولیدی در اختیار آن منطقه گذاشته شده تا علاوه بر استفاده از تمام ظرفیت سازمان و بهره‌مندی از دانش کارشناسان مجموعه در زمینه تولیدات، قسمت کوچکی از گل‌وگیاه مصرفی منطقه از این طریق  تولید شود.