مقالات جدید

برای اطلاع از مقالات جدید در حوزه کشاورزی و باغبانی اینجا کلیک نمایید .

اطلاعات بیشتر

آموزش

در این بخش میتوانید آموزشهای لازم را در زمینه های مختلف کشاورزی ، باغبانی و ... فرا گیرید.

اطلاعات بیشتر

لیست پارک ها و باغ های شهر کرمان

در این بخش به معرفی پارک ها و باغ های شهر کرمان پرداخته شده است .

اطلاعات بیشتر

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرمان خبر داد:
آفت‌زدگی و خطرساز بودن، دلیل قطع درختان «نارون» خیابان «والفجر»

 

‎مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت: علت قطع درختان «نارون» در خیابان «والفجر» شهر کرمان، آفت‌زدگی بوده است.
به گزارش کرمان‌آنلاین، یدالله علیزاده افزود: تمام این درختان آفت «چوب‌خوار» دارند که موجب شده داخل این درختان پوک و خالی شود و احتمال سقوط و بروز حادثه هم وجود دارد.
‎وی با اشاره به حواشی قطع این درختان در فضای مجازی، ضمن دعوتِ منتقدان به گفت‌و‌گوی علمی و کارشناسی و دوری از ایجاد شایعات و انتشار صحبت‌های غیرکارشناسی ادامه داد: آفت «سوسک شاخک بلندِ نارون»، ازاواخر دهه ۷۰ به‌دلیل ورود نهال‌های آلوده، به درختان «نارون» سرایت کرد.
‎علیزاده با بیان اینکه محل فعالیت لاروها و حشرات کامل این آفت، درون کانال‌های پیچ‌درپیچ و بسیار زیاد تنه درخت است، گفت: این مسأله عملاً تأثیر مبارزه شیمیایی با این آفت را به حداقل رسانده است؛ ضمن اینکه جمعیت این آفت به‌دلیل اینکه هر سوسک در هر مرحله بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تخم‌ روی درختان می‌گذارد، به‌صورت تصاعدی بالا رفته و حتی اگر نیمی از آن‌ها هم زنده بمانند، کنترل آن‌ها و از بین بردن این جمعیت تصاعدی، دشوار است.
‎مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان افزود: با این حال در سال‌های قبل مبارزه مکانیکی با این آفت شامل استفاده از فنرزنی، مفتول‌های سیمی و حتی تزریق سموم شیمیایی و مسدود کردن کانال خروجی لاروها و حشرات، کامل انجام شده، اما متأسفانه ثمربخش نبوده است.
‎علیزاده ادامه داد: حتی در سال‌های گذشته به‌منظور جوان‌سازی درختان «نارون»، سربرداری این درختان در دستور کار قرار گرفت تا شاخه‌های آلوده حذف شود و برای چندسال هم که می‌شود، درخت حفظ شود که نمونه بارز و موفق این هرس، درختان «نارون» بلوار «جمهوری‌اسلامی» حدفاصل «حوض نخعی» تا چهارراه «شفا» است، اما باز هم این آفت به درختان سن بالا آسیب زیادی زده و امکان سرایت به همه وجود دارد.
‎وی با بیان اینکه به همین دلیل بین درختان «نارون»، درختان جدید کاشته شد تا در صورت خشکیدگی کامل، درخت جایگزین وجود داشته باشد، گفت: به‌عنوان نمونه، در بین درختان «نارون» رفیوژ وسط بلوار «جمهوری‌اسلامی»، درختان «زبان‌گنجشک» و به اصطلاح «درختان انتظار» کاشته شد تا اگر به‌علت آفت‌زدگی همه‌گیر «سوسک شاخک بلند نارون»، عمر درختی به پایان رسید، درختان جدید جایگزین شود.
‎علیزاده بیان کرد: اما وجود درختان سالم «نارون» و شاخ و برگ سالم بین درختان آفت‌زده و عدم وجود فضا و نور کافی در قسمت‌هایی از بلوار «جمهوری‌اسلامی»، مانع رشد کافی و مناسب درختان «زبان‌گنجشک» شده و از طرفی با توجه به سالم بودن درختان «نارون» در این محل، حذف آن‌ها غیرممکن است که این مشکل در پارک‌ها و سایر فضاهای سبز نیز، محدودکنندۀ کاشت بسیاری از درختان شده است.
‎مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان تأکید کرد: با تمام این مشکلات، درختان جدید در خیابان‌های «بهمنیار»، «هزارویکشب»، بلوار «آزادگان»، بلوار «جهاد»، «پانصد دستگاه»، خیابان «ابوذر» وغیره کاشته شده که اکثراً جایگزین درختان «نارونِ» قطع‌شده به‌دلیل آفت است.
‎علیزاده با بیان اینکه با توجه به تجارب و فعالیت‌های سال‌های گذشته، هرگونه مبارزه علیه این آفت مقرون‌به‌صرفه نیست، گفت: بیشتر این درختان سن بالایی دارند و آفت در تمام شاخه‌ها و تنه‌های آن‌ها وارد شده است.
‎وی با دعوت به گفت‌وگوی علمی با منتقدانی که بدون پرسش از عوامل اجرایی قطع درختان، درخصوص قطع درختان اظهار نظر می‌کنند، تأکید کرد: بی‌شک شهرداری کرمان و به‌ویژه کارکنان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، بیشتر از بسیاری از افراد، دغدغۀ حفظ و نگهداری از فضای سبز را دارند و در این مسیر گاهی حتی از شهروندان، توهین شنیده و مورد هجوم برخی قرار گرفته‌اند؛ بنابراین، نسبت دادن بی‌توجهی و بی‌تفاوتی به آن‌ها، بی‌انصافی و نادیده گرفتن زحمات این افراد است.
وی همچنین درخصوص جایگزینی درختان جدید گفت: تغییر اقلیم و شرایط آب‌وهوایی کرمان، گرمای بالا در ماه‌های تابستان و گاهی سرمای شدید زمستان، خشک‌سالی‌های متداول و پیوسته در دهه‌های گذشته، پایین بودن کیفیتِ آبِ آبیاری، محدودیت منابع آبی و ممنوعیت استفاده از آب شُرب، باعث شده تا دست این سازمان در استفاده از گونه‌های سازگار با این شرایط بسته باشد.
‎علیزاده اظهار داشت: با این حال این سازمان سعی کرده با استفاده از تجربیات کارشناسان خود، تحقیق و پژوهش و مطالعۀ پوشش گیاهی استان‌های همجوار، بهترین و مقاوم‌ترین گونه‌های گیاهی را جایگزین کند.
‎وی بار دیگر به وضعیت درختان «نارون» خیابان «والفجر» کرمان اشاره کرد و گفت: متأسفانه درختانِ «نارونِ» به ظاهر سالم در پارک انتهای خیابان «والفجر» در اثر وزش تندِ باد در بیست‌وپنجم دی‌ماه، دچار شکستگی شده و سقوط کردند.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری افزود: حتی برخی از درختان، بر روی خودروهای پارک‌شده در این محدوده سقوط کردند؛ به همین دلایل و برای حفظ جان و ایمنی شهروندان، این درختان قطع شدند.
‎علیزاده افزود: با وجود آبِ بدونِ کیفیت، هر سال هزاران درخت در سطح شهر کرمان کاشته می‌شود و فضای سبز شهری در حال توسعه است.
‎وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته، ۹۰ درصد پارک‌های سطح شهر با آب شُرب با EC ۶۰۰ آبیاری می‌شد، گفت: الان، این میزان به دو درصد نمی‌رسد و کل فضای سبز شهر با آب خام با میانگینEC ۴۵۰۰ آبیاری می‌شود که عملاً در توسعه و انتخاب گونه‌های گیاهی و درختان، ما را محدود می‌کند؛ چراکه گونه‌هایی باید کِشت شود که با آب موجود سازگار باشد.
‎علیزاده اظهار داشت: آنچه اتفاق افتاده، مربوط به امسال و پارسال نیست؛ بلکه طغیان «چوب‌خوارها» به‌ویژه «سوسک‌های چوب‌خوار» که در اصطلاح عامیانه «خراط‌ها» نامیده می‌شوند، از اواخر دهه هفتاد به‌دلیل افزایش روند خشک‌سالی شروع شده و در سایر مسایل گیاهی و باغی و حتی کشاورزی، رو به گسترش است که نمونه بارز آن «پروانه فری» مربوط به گردو است و حتی کشاورزانی که دارای باغ‌های خصوصی هستند، هزینه‌های هنگفتی جهت کنترل متحمل می‌شوند و شاهد از بین رفتن گردوکاری‌ خود هستند.
‎وی افزود: علی‌رغم تلاش همکاران جهت کنترل این آفت و حفظ گونه «نارون»، استرس‌های محیطی ناشی از خشک‌سالی هم، عاملی دیگر برای از دست رفتن این گیاهان است.
‎مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری با بیان اینکه در کنار آن، شوری آب‌های زیرسطحی که مهمترین منبع آبیاری فضای سبز‌ هستند، آلودگی‌های محیطی و دود حاصل از خودروها و همچنین استر‌س‌های دمایی، از عواملی است که باعث شده گیاهان بیشتر مورد هجوم آفات باشند، گفت: «نارون» نیز مستثنی نیست، اما باز هم کارشناسان ابن سازمان تمام تلاش خود را برای حفظ «نارون»‌ها به‌کار گرفته‌اند.
علیزاده افزود: لارو (کرم) این آفت بیش از سه سال در داخل تنه درخت فعالیت می‌کند و درصد تأثیر سم‌پاشی روی این آفت بسیار ناچیز است؛ ضمن اینکه علاوه بر انواع مبارزات مکانیکی شامل سیم‌زدن و فنرزدن، استفاده از سموم تدخینی و تماسی‌ و کاور کردن با رنگ‌های نانو، در زمینۀ تغذیه گیاهان آلوده نیز تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌ایم؛ بنابراین، بی‌انصافی است عملکرد این سازمان برای حفظ درختان «نارون» نادیده گرفته شود.
‎وی تأکید کرد: اگر اکنون به شهرهای هم‌اقلیم کرمان سری بزنید، خواهید دید که دیگر «نارونی» وجود ندارد، اما سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان در حفظ درختان «نارون» کوشا بوده است.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان افزود: این سازمان فقط زمانی به قطع این درختان اقدام می‌کند که جان شهروندان در خطر باشد.
علیزاده ادامه داد: کارشناسان این سازمان، حذف کلی «نارون» را پاک کردن صورت‌مسأله می‌دانند و از طرفی حذف این نوع گونه، باعث حذف و یا مهاجرت آفت نخواهد شد؛ بلکه آفت آنقدر هوشمند است که میزبان دوم را انتخاب خواهد کرد و به سایر درختان صدمه می‌زند؛ بنابراین، تصمیم عجولانه در ادوار گذشته باعث شده امروزه این آفت، درختان «بید» را هم مورد هجوم قرار دهد.
وی بیان کرد: این سازمان تاکنون، همۀ تلاش خود را جهت حفظ این درختان به‌کار بسته است.

سر خط خبرها

 • آغاز هرس درختانِ شهر کرمان

  آغاز هرس درختانِ شهر کرمان مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت: عملیات هرس زمستانه درختان

  Read More
 • اجرای نمای سنتی و تکمیل روشناییِ پل شهید بهشتی

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری

  Read More
 • آب‌شویی درختان پردیسان قائم(عج) جهت جلوگیری از آتش‌سوزی و پاک‌سازی آفات

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری

  Read More
 • فاز اول کاشت درخت در بلوار «آیت‌الله صدوقی» آغاز شد

  در ادامه بهسازی ورودی‌ شهر کرمان؛ فاز اول کاشت درخت در بلوار «آیت‌الله صدوقی» آغاز شد مدیرعامل سازمان سیما، منظر

  Read More
 • لوله‌کشی700 متر آب شیرین و نصب 20 درِ ورودی با هدف ایمن‌سازی «پردیسان قائم(عج)»

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری

  Read More
 • لوله‌کشی700 متر آب شیرین و نصب 20 درِ ورودی با هدف ایمن‌سازی «پردیسان قائم(عج)»

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری

  Read More
 • آغاز انتقال آب برای ساماندهی ورودی شهر در بلوار «آیت‌الله صدوقی»

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری

  Read More
 • آغاز عملیات هرس اصولی درختان سطح شهر

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: آغاز عملیات هرس اصولی درختان سطح شهر مدیرعامل

  Read More
 • ششمین جلسه کمیسیون ماده ۷ شهرداری در سال‌جاری برگزار شد

  ششمین جلسه کمیسیون ماده ۷ شهرداری در سال‌جاری برگزار شد مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت:

  Read More
 • کاشت بیش از دو میلیون و ۵۰ هزار نهال فصلی در پارک‌های شهر

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری خبر داد: مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری

  Read More
 • تأمین آب شرب پایدار جنگل قائم(عج)

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری خبر داد: تأمین آب شرب پایدار جنگل قائم(عج) مدیرعامل سازمان سیما،

  Read More
 • تولید بیش از دو میلیون و ۵۰ هزار نهال فصلی و کاشت در فضای سبز شهری

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: تولید بیش از دو میلیون و ۵۰ هزار نهال

  Read More
 • اصلاح فضای سبز و ساماندهی بلوار «آیت‌الله صدوقی»

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: اصلاح فضای سبز و ساماندهی بلوار «آیت‌الله صدوقی»

  Read More
 • هم‌اندیشی کارشناسان شهرداری با اساتید دانشگاه درخصوص کشت گیاهان مناسب کرمان

  هم‌اندیشی کارشناسان شهرداری با اساتید دانشگاه درخصوص کشت گیاهان مناسب کرمان مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری

  Read More
 • تغییر الگوی کشت در پردیسان قائم(عج)/ آماده‌سازی گلزار شهدا و پردیسان قائم(عج) برای سالگرد شهادت سردار دل‌ها

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: تغییر الگوی کشت در پردیسان قائم(عج)/ آماده‌سازی گلزار

  Read More
 • آماده‌سازی پردیسان قائم(عج) و گلزار شهدا برای اربعین حسینی(ع)

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: آماده‌سازی پردیسان قائم(عج) و گلزار شهدا برای اربعین

  Read More
 • ضرورت چاره‌اندیشی جهت تأمین آب پایدار برای فضای سبز شهر کرمان

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان: ضرورت چاره‌اندیشی جهت تأمین آب پایدار برای فضای سبز شهر

  Read More
 • جمع‌آوری حدود 300 انشعاب آب شُرب در پارک‌ها

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: جمع‌آوری حدود 300 انشعاب آب شُرب در پارک‌ها

  Read More
 • دوره آبیاری مجموعه «پردیسان قائم(عج)» به تعادل رسید

  با پیگیری شهردار کرمان و انعقاد دو تفاهم‌نامه؛ دوره آبیاری مجموعه «پردیسان قائم(عج)» به تعادل رسید مدیرعامل سازمان سیما، منظر

  Read More
 • فضاسازی شهر در ایام ماه محرم/ نصب هشت اِلمان محرمی

  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان خبر داد: فضاسازی شهر در ایام ماه محرم/ نصب هشت

  Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27

مدیرعامل

مهندس یدالله علیزاده

 

ورود کابران

حاضرین در سایت

ما 268 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top