مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری:

لازمۀ حفظ و توسعۀ فضای سبز، تأمین منابع آبی پایدار است

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت: لازمۀ حفظ و توسعۀ فضای سبز، تأمین منابع آبی پایدار است و این مسأله، ضرورت تأمین زیرساخت‌های آبرسانی را نشان می‌دهد.

به گزارش کرمان‌آنلاین، یدالله علیزاده با بیان اینکه در حال حاضر، آب مورد نیاز فضای سبز سطح شهر در اختیار سازمان، از طریق ۳۶ حلقه چاه عمیق فعال تأمین می‌شود، افزود: با توجه به کاهش آبدهی چاه‌ها در اثر خشک‌سالی‌های اخیر و همچنین اجرای شبکه فاضلاب شهری، توسط شرکت «بوتیا صنعت» و محل قرارگیری نامناسب، تعدادی از این چاه‌ها نیاز به جابه‌جایی دارند.

وی ادامه داد: بسیاری از پمپ چاه‌های سطح شهر به‌دلیل از کار افتادن، نیاز به راه‌اندازی مجدد دارند که این اقدام توسط اکیپ تأسیسات تعمیر و نگهداری پمپ‌ها و چاه‌های سازمان که متشکل از تعدادی نیروی متخصص برق‌کار، جوش‌کار، لوله‌کش وغیره است، با استفاده از امکانات شهرداری و سازمان انجام می‌شود.

علیزاده خاطرنشان کرد: این اکیپ، به تعمیر و نگهداری پمپ‌ها و در صورت نیاز ارسال به تعمیرگاه، جهت تعمیر پمپ‌های سطح شهر با هزینه شهرداری‌های مناطق اقدام می‌کند.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان بیان کرد: این سازمان، از ابتدای سال گذشته تاکنون، تعداد ۹۲ مورد پمپ را بالا آورده که در بسیاری از موارد با تعمیر و سرویس کردن در محل پمپ، مجدد به چاه انتقال داده و جهت آبرسانی به سیستم شهری بازگردانده شده است.

علیزاده افزود: دو حلقه چاه جدید در پارک‌های «دانشجو» و «پانصد دستگاه» حفر شده، به بهره‌برداری رسیده و وارد چرخه سیستم شبکه آبیاری شده است.

وی ادامه داد: در بسیاری موارد نیز لوله‌های فرسوده، تعویض شده است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان، با بیان اينکه در سال‌جاری با تخصیص اعتبار لازم، براساس اولویت نسبت به خرید لولۀ جداره چاه توسط شهرداری و جابه‌جایی و حفر چاه جدید در مجموعۀ‌ تولید گل‌وگیاه، اقدام شده است، اظهار داشت: در سال گذشته پمپ چاه‌های کمربند سبز، میدان «شهید قرنی»، پارک «فروغ»، میدان «امام حسین(ع)» و مجموعه تولید گل‌وگیاه سازمان تعمیر و تعویض شد.

علیزاده همچنین از تعمیر، نگهداری و بهسازی مستمر پمپ آب چاه‌ها و پمپ آب‌نماهای سطح شهر خبر داد و گفت: این اقدامات از عمده‌فعالیت‌های سازمان در راستای حفظ شرایط موجود و تأمین آب فضای سبز است.

وی افزود: حدود ۴۰ حلقه چاه در فضای سبز وجود دارد که ۳۶ حلقه چاه فعال است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ادامه داد: بدون شک در کنار توسعۀ فضای سبز، تأمین زیرساخت‌های آبرسانی و آبیاری ضرورت دارد.

علیزاده بیان کرد: با توجه به توسعۀ شهر و ایجاد معابر و ساخت‌وسازهای انجام شده، اجرای خطوط انتقال و آبرسانی با مشکلات زیادی مواجه است که سازمان با همکاری شهرداری‌های مناطق پنج‌گانه با تلاش بی‌وقفه و صرف هزینه‌های زیاد، به اجرای شبکه‌های آبرسانی فضای سبز و راه‌اندازی چاه‌ها اقدام می‌کند.

وی بر افزایش راندمان و عملکرد بهینه با استفاده از توسعه شبکه‌ها و سیستم‌های آبیاری و نظارت هوشمند تأکید کرد و افزود: با انجام این پروژه، تلفات مربوط به انتقال آب کاهش و تانکرهای آبرسانی به‌تدریج حذف می‌شود.

مدیرعامل سازمان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان اظهار داشت: در حال حاضر، بیش از ۶۰ درصد درختکاری سطح شهر تحت پوشش آبیاری قطره‌ای است.

علیزاده گفت: با پیگیری ناظران و همکاری شهرداری‌های مناطق پنج‌گانه و شرکت‌ها، جهت صرفه‌جویی در مصرف آب نسبت به تسطیح و بهسازی مسیرهای انتقال آب اقدام می‌شود.